Menu Close

Pasaulinės savižudybių dienos prevencinė popietė

2019-09-23

Rugsėjo 10 d. minima pasaulinė savižudybių prevencijos diena. Savižudybės krizėje esantis žmogus ilgai išgyvena vidinį psichologinį skausmą, kol galiausiai pasirenka atlikti savižudybės veiksmą. Niekam neišsakyti jausmai kaupiasi viduje, mąstymo laukas tarsi susiaurėja, kai rodos neberandama išeičių iš kasdienių sunkumų.

Priekulės vaikų dienos centre nusprendėme paminėti pasaulinę savižudybių prevencijos dieną surengdami prevencinę popietę. Popietės tikslas buvo kartu su mūsų lankytojais patyrinėti savo jausmus, ypač kylantį pyktį, ir savo minčių kokybę. Su vaikais kalbėjome apie tai, kad pyktis būną skirtingo intensyvumo, ir mes skirtingai elgiamės, kai būname susierzinę arba įtūžę. Vaikai vaidino situacijas, kai jautė skirtingo intensyvumo pyktį, dalinosi savo pasiūlymais, kas padeda „atvėsti“. Taip pat prisiminime į kokius žmones galime kreiptis pagalbos, kai apima intensyvūs jausmai.

Antroje popietės dalyje, kartu su paaugliais tyrinėjome savo mintis, kokias mąstymo klaidas kiekvienas darome. Mąstymo klaidos – tai klaidingi įsitikimai apie save ir kitus, tikrovę iškreipiančios mintys, kurios sukelia įvairių sunkių emocinių išgyvenimų. Mokėdami atpažinti savo mąstymo klaidas, galime apsaugoti save nuo pasinėrimo į nemalonių jausmų verpetą. Ilgai grumuliuojamos negatyvios mintys įtraukia, kaip į liūną, uždeda lyg tamsius akinius ir aplinkinį pasaulinį nuspalvina tamsiomis spalvomis. Ilgai gyvenant su tokiais tamsiais akiniais, pamažu galime prarasti gyvenimo pasitenkinimo, prasmės jausmą. Paaugliai pildė testą, kuriame galėjo pasitikrinti, kokios mąstymo klaidos jiems labiausiai būdingos. Taip pat kalbėjome, ką daryti, kai užvaldo stiprios emocijos.

Tad norėdami sumažinti savižudybių skaičių, pirmiausiai, išmokime pasirūpinti savimi, atpažinti, ar kartais nesame savo pačių minčių įkaitai. Taip pat nelikime abejingi ir šalia esantiems. Nuoširdus pokalbis, išklausant ir leidžiant jausti, tai ką jauti, gydo.

Popietė surengta LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamo vaikų dienos centrų projekto „Būkime drauge“ lėšomis.

Psichologė Laura Mažonaitė

Skip to content